Firmamızın temeli, 1930’da Gemlik’te zeytincilikle uğraşan Ahmet Hamdi Ersoy ile atıldı. Sonra İbrahim Ersoy ile İstanbul’a taşındı ve 1980’de Turgay Tüfekçioğlu’nun girişimiyle, Bursa’nın Gedelek Köyü’nde turşu üretimi başladı

Yeniliklere açık bir zihniyetle, pazardaki sağlıklı turşu ihtiyacını hissederek, beraberce bu alana emek ve birikimlerini yatırma kararı aldılar. Türkiye’nin ilk pastörize turşusunu, Turgay Tüfekçioğlu’nun kendi pastörizatörünü yapmasıyla, Gedelek’teki fabrikamızda ürettik. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk pastörize turşu ihracatını Almanya’ya gerçekleştirdik.  Bu ihracat, hem Zey-Tur-San hem Türkiye için bir dönüm noktası oldu. Yıllar içinde, ürün çeşidimizi arttırdık. Berrak markamızla, perakende satış noktalarında tüketicinin tercihi olurken, aynı zamanda dünyanın en büyük hızlı yemek zincirlerinin de tedarikçisi olduk ve bir çok özel salamuralı üretim gerçekleştirmeye başladık.

Ulusal ve uluslararası zincir marketlerin private label yani fason üretiminde de her geçen gün ilerlemekteyiz. Bugüne kadar, 100’e yakın ülkeye ihraç ettiğimiz ürünlerimizle, Türkiye’nin dünyadaki lezzet elçilerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. 2014 yılından itibaren, 150 yıllık sanayi üretimi deneyimine sahip olan, Türkiye’nin en köklü ailelerinden Gökçen Ailesi’ne ait BPlas firması ile yaptığımız ortaklıkla daha da büyüyoruz.

Tarihçe

Yönetim Kurulu

Kalite Politikası